Výber webhostingu

V tomto článku neplánujeme propagovať žiadneho poskytovateľa, ani stanoviť kto poskytuje najlepší webhosting pre Vaše stránky, nasledujúce riadky by Vám mali pomôcť trocha sa zorientovať v problematike.

Výber správneho webhostingu pre Vaše potreby môže výrazne zlepšiť Vaše SEO a zvýšiť predaje. Webhosting je teda jeden z mnohých, ale zato veľmi dôležitých komponentov každej úspešnej webstránky. Ponuka služieb webhostingových spoločností sa rýchlo mení a písať o tom, čo kto ponúka je zbytočnosť.

Počas dlhoročného využívania webhostingových služieb sme si vyskúšali 4 slovenské spoločnosti, a to:

  • WebHouse s.r.o.
  • ExoTechnologies s.r.o.
  • WebSupport s.r.o.
  • WebGlobe s.r.o. (Yegon)

Rovnako sme otestovali aj zahraničné spoločnosti, no za zmienku stojí len spoločnosť WEDOS Internet, a.s. od našich západných susedov. V prvom rade je však nutné zamerať sa na to, čo u webhostingu pre Vaše web stránky musíte hľadať:

Optimalizácia pre Váš systém
Webhosting musí spĺňať aspoň minimálne požiadavky pre typ systému, ktorý plánujete používať. Každý systém má vlastné špecifiká a nie každý webhosting je na to optimálne nastavený. Preto sa obzerajte po webhostingu, ktorý ich garantuje.

Rýchlosť
Ľudia sa stále niekde ponáhľajú a sú netrpezlivý i pri načítavaní web stránok a preto je rýchlosť web stránky veľmi dôležitá. Google znevýhodňuje pomalé webstránky. Rýchlosť webu si môžete zmerať cez rôzne nástroje na internete – dostupných je množstvo nástrojov na meranie rýchlosti, o čom si napíšeme v inom článku.

Dostupnosť
Overte si, že webhosting ponúka maximálnu možnú dostupnosť servera. Ak bude dochádzať k častým výpadkom, stratíte väčšinu návštevníkov.

Podpora
Kvalitná podpora je ďalším dôležitým kritériom. Dobrý webhosting by mal ponúkať aj  24/7 technickú podporu a to aj prostredníctvom živého chatu, alebo telefónu. Ak máte nejaký reálny problém, tak čakanie na e-mailovú odpoveď nestačí. Každou sekundou kedy je vaša web stránka nedostupná strácate ďalších návštevníkov.

Bezpečnosť
Vyberte si webhosting, ktorý poskytuje vysokú úroveň bezpečnosti – a to meraniami, zálohami a implementáciou najnovších bezpečnostných aktualizácií. Tým výrazne znížite šancu nabúrania sa do webu a zablokujete falošných robotov, ktorých hackeri zvyknú používať k získaniu prístupu na web.

1-kliková inštalácia
Ak nie ste technický typ a máte obavy z inštalácie redakčného systému, mali by ste si vybrať webhosting, ktorý poskytuje jednoduchú jednoklikovú automatickú inštaláciu.

Cena
Tu by som rád povedal, že by nemala byť dôležitá, ale nie je tomu tak. Nízke ceny niekedy znamenajú aj horšiu kvalitu, a naopak vysoké ceny môžu znamenať chamtivosť spoločnosti a nie super služby. Neplaťte za niečo čo ani nepotrebujete…. Väčšina spoločností ponúka balíčky služieb, ktoré však nie sú celkom výhodné. Je dobre ak si môžete ponuku služieb nakonfigurovať sami.

Skúšobná prevádzka
Predtým než sa rozhodnete pre nejaký webhosting, je dobré si overiť si, či ponúkajú nejakú skúšobnú dobu, resp. garanciou vrátenia peňazí ak nie ste spokojný. Ak sa počas skúšky ukáže že spoločnosť nespĺňa to čo deklaruje, alebo že pre Vás nie sú ich služby dostatočné, tak ich nebudete využívať a skúsite to u iných dverí.

Všetky požadované kritéria u vyššie spomínaných spoločností nájdete v približne rovnakej cene, i rovnakej kvalite a odporúčame ich.

Ušetrite si čas testovaním ponúk spoločností a nechajte to na nás.
Vybavíme všetko k Vašej spokojnosti !