Zabezpečená webstránka

SSL bezpečnostný certifikát po nainštalovaní na serveri aktivuje zabezpečené spojenie medzi prehliadačom a serverom, z ktorého je ťahaný obsah na web stránku. Protokol URL adresy webovej stránky sa zmení z HTTP na HTTPS. Zároveň sa v URL adrese zobrazí aj bezpečnostný zámok ako signál aktívneho SSL certifikátu na danej web stránke.

Upozornenia na zabezpečenie obsahu nájdete v článku Čo signalizuje Váš prehliadač.

SSL certifikáty pomáhajú znižovať prípady počítačovej kriminality, ktoré sa často vykonávajú prostredníctvom bezpečnostných medzier vo webových prehliadačoch. Ak spojenie medzi webovým prehliadačom používateľa a webovým serverom nie je zabezpečené prostredníctvom pripojenia SSL, tak aj stredne skúsený hacker môže jednoducho získať citlivé informácie používateľa. Dostane sa k vášmu číslu kreditnej karty, alebo iným osobným údajom, pretože sú zadávané do formulára na nezabezpečenej webovej stránke.
V prípade zadávania údajov na stránky z prostredia prehliadača môžu byť škody niekedy nevyčísliteľné, napríklad pri portáloch využívaných verejnou, alebo štátnou správou.

Aké sú výhody používania HTTPS na vašej web stránke?

 1. Zvýšenie bezpečnosti
  Informácie, ktoré sa prenášajú medzi prehliadačom a serverom sú zašifrované. V praxi to znamená, že sa k týmto údajom nedostane nikto cudzí, kto by mohol mať záujem o ich zneužitie.
 2. Rýchlejšie načítavanie
  HTTPS umožňuje použitie protokolu HTTP/2, ktorý využíva kompresiu a multiplexing (vybavovanie viacerých požiadaviek naraz), čo sa v konečnom dôsledku prejaví na rýchlosti vašej web stránky.
 3. Presnejšie analytické dáta
  Ak vaša stránka beží na HTTP a príde na ňu návštevník zo stránky, ktorá má HTTPS, tak v Google Analytics sa táto návšteva zobrazí ako priama. To znamená, že o takýchto návštevníkoch neviete odkiaľ prišli na vašu web stránku a údaje v Google Analytics sú skreslené.
 4. SEO optimalizácia
  Bezpečnosť na webe berie Google ako svoju top prioritu. Už v roku 2014 informoval, že používanie HTTPS berie ako ranking faktor na určenie pozície web stránky vo výsledkoch vyhľadávania. To znamená, že nájsť stránku bez SSL zabezpečenia bude na popredných miestach vo vyhľadávačoch takmer nemožné.